Stan Wyjątkowy

Stan Wyjątkowy

Onet

"Stan Wyjątkowy" to program, w którym Andrzej Stankiewicz, Dominika Długosz, Beata Lubecka i Kamil Dziubka dyskutować będą o najważniejszych politycznych wydarzeniach tygodnia. Czołowi dziennikarze Onetu i Newsweeka zapewnią słuchaczom i widzom nieszablonową, często żartobliwą, ale zawsze merytoryczną rozmowę, a ich ogromne doświadczenie dziennikarskie i znajomość kulisów polskiej sceny politycznej gwarantują potężną dawkę informacji.

Słuchaj najnowszego odcinka:

[AUTOPROMOCJA]

Pełną wersję video możesz obejrzeć tu: https://wiadomosci.onet.pl/stan-wyjatkowy-podcast-onetu   Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. Możesz pobrać ją tutaj: https://onetaudio.app.link/StanWyjatkowy 

No i się chłop wywinął — wistem „na Europę”. Marcin Romanowski — były zastępca Zbigniewa Ziobry w Ministerstwie Sprawiedliwości — trafi za kraty najwcześniej po wakacjach. I to tych studenckich, a nie szkolnych. A to dlatego, że doskonale znając skalę złodziejstwa w Funduszu Sprawiedliwości — któremu wszak pozwalał kwitnąć i się rozwijać — zawczasu przygotował sobie plan awaryjny, który uchronił go od odsiadki — immunitet europejski. Otóż zaraz po przegranych przez PiS wyborach, zgłosił się jako poseł na delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jest prawnikiem i doskonale wiedział, że w ten sposób zyskuje drugi immunitet. Poza immunitetem sejmowym — łatwym do zdjęcia przez nową władzę — także immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zakładał, że — jak proroczo mawia prezes Jarosław Kaczyński — instytucje europejskie mają zwyczaj rozpychania się i rozszerzania stref swych wpływów. A więc, że europejski immunitet będzie bardziej przydatny jako ochrona przed zapuszkowaniem. I tak się właśnie stało — włodarze Zgromadzenia Parlamentarnego RE, mocno naciągając przepisy, przysłali do marszałka Sejmu solidny oburz. W sumie nie chodzi im wcale o to, czy Romanowski pójdzie siedzieć, czy nie. Chodzi im o to, żeby polskie władze grzecznie wystąpiły do nich o uchylenie europejskiego immunitetu. Chcą pokazać, jak są ważni — nie zamierzają tworzyć precedensu i zgodzić się na zatrzymanie delegata bez ich zgody, nawet jeśli sprawa dotyczy wałków sprzed wyboru do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Ale włodarze ZPRE także nie zajęli się sprawą przypadkiem. Bo przypadków w sprawie Romanowskiego nie ma. Ludzie PiS w instytucjach państwowych, parlamentarzyści PiS oraz dyplomaci związani z PiS realizowali precyzyjny plan, by zablokować aresztowanie byłego zastępcy Ziobry. To dla nowej władzy lekcja, że „podziemne państwo PiS” jest wciąż potężne. Dominika Długosz i Beata Lubecka zapraszają na „Stan Wyjątkowy”!

Poprzedni odcinek

 • 360 - Romanowski uniknął aresztu. Koalicja zalicza glebę. Tusk uderza w człowieka Macierewicza #OnetAudio 
  Sat, 20 Jul 2024 - 0h
 • 359 - Giertych upokorzył Tuska i dostał karę. Ostre kłótnie w koalicji. Zastępca Ziobry czeka na odsiadkę #OnetAudio 
  Sat, 13 Jul 2024 - 0h
 • 358 - Działacze PiS olewają Kaczyńskiego. Finanse PiS pod lupą. Kosiniak gotów poprzeć związki partnerskie #OnetAudio 
  Mon, 08 Jul 2024 - 0h
 • 357 - Tusk buduje CPK bez CPK. Rozłam w PiS. Zandberg szantażuje rząd. Kurski pomagierem w Europarlamencie #OnetAudio 
  Sat, 29 Jun 2024 - 0h
 • 356 - Demolka Suwerennej Polski. Poseł Ziobry w kolejce do więzienia. Kaczyński szuka nowego Dudy #OnetAudio 
  Sat, 22 Jun 2024 - 0h
Pokaż więcej odcinków

Więcej polskich podcastów z gatunku: wiadomości i polityka

Więcej międzynarodowych podcastów z gatunku wiadomości i polityka

Wybierz gatunek podcastu