Raport międzynarodowy

Raport międzynarodowy

Witold Jurasz

Dziennikarz Onetu i były dyplomata Witold Jurasz zaprasza na cykl "Raport międzynarodowy". Posłuchaj o kulisach dyplomacji i międzynarodowej polityki.

Słuchaj najnowszego odcinka:

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

 

Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy

 

„Berlin ma wpływ znaczny, jeśli nie decydujący, na instytucje europejskie” – komentuje Zbigniew Parafianowicz decyzję Komisji Europejskiej o nieprzedłużeniu embarga na ukraińskie zboże. Zdaniem współprowadzącego „Raport międzynarodowy” to „rozgrywki o ponowny podział władzy w UE”. Witold Jurasz pyta jednak o orędzie premiera. Czy był to prowokacyjny gest? „Środkowy palec możesz pokazywać, kiedy jesteś silny, potężny i już jest ci to obojętne” – komentuje dziennikarz Onetu, a Zbigniew Parafianowicz podsumowuje: „Rozumienie polityki międzynarodowej w kierownictwie PiS to jest rozumienie jej na poziomie podręcznika do szkoły podstawowej w szóstej klasie. To jest przecież elementarz, nie można prowadzić wojny na każdym froncie (...) i to jest źródło problemów PiS obecnie. Niemcy to bezczelnie wykorzystują, Zełenski jest dla nich narzędziem”. Ale to jedynie wstęp do dyskusji o postawie Polski i postawie Ukrainy, o wzajemnych relacjach, pomocy wojskowej, przedwyborczej walce i dyplomatycznych błędach. „Jesteśmy poza grą, wygląda na to, że nasze relacje z Ukrainą to jest zderzenie ze ścianą” – konstatuje Witold Jurasz. Prowadzący komentują też tezy prezentowane w TVP, aferę wizową, wojnę o Górski Karabach i zostawiają przestrzeń do dyskusji o symetryzmie. Dyskusji, do której zaproszenia nie zostały jednak przez gości przyjęte. Parafianowicz: „Nazywajcie mnie pisiorem”. Jurasz: „Jak się stawia twarde zarzuty, to trzeba być twardzielem”.

Poprzedni odcinek

 • 263 - „Czarny dzień” dla integracji europejskiej? „Zacieśnia się sojusz Berlina z Kijowem” #OnetAudio 
  Thu, 21 Sep 2023 - 0h
 • 262 - Tomasz Siemoniak: „Będziemy się zbroić, żadnych umów nie zerwiemy” #OnetAudio 
  Tue, 19 Sep 2023 - 0h
 • 261 - Orędzie premiera, „Zielona granica” i afera wizowa. „Wawrzyk wszystko rozmontował” #OnetAudio 
  Thu, 14 Sep 2023 - 0h
 • 260 - Andrzej Szejna: „Dziś nikt przy zdrowych zmysłach muru na granicy nie będzie rozbierał” #OnetAudio 
  Tue, 12 Sep 2023 - 0h
 • 259 - Kolejna awantura polsko-ukraińska. „Zamieszanie przedwyborcze, które będzie sprzyjało tylko jednej sile - Konfederacji” #OnetAudio 
  Thu, 07 Sep 2023 - 0h
Pokaż więcej odcinków

Więcej polskich podcastów z gatunku: wiadomości i polityka

Więcej międzynarodowych podcastów z gatunku wiadomości i polityka

Wybierz gatunek podcastu