Dobre książki

Dobre książki

fortunak@radiokrakow.pl (Katarzyna Fortuna)

„Dobre książki” to nowe pasmo literackie w Radiu Kraków Kultura. Od poniedziałku do piątku od 17.00 do 18.00 - proza, poezja, dramat, historia, filozofia,  teologia, nowości literackie i klasyka.Rozmawiamy, krytykujemy i interpretujemy. Będziemy rozczytywać i odczytywać na nowo, z dzisiejszej perspektywy, dzieła klasyków i wybitnych, często zapomnianych i niedocenianych polskich i światowych pisarzy. Rozczytują literaturoznawcy z Katedry Krytyki Współczesnej UJ. Nie zabraknie też głosów krytycznych, recenzujemy najnowsze tytuły, zarówno głośne nazwiska, jak i wydawnictwa niszowe. Książka jest także punktem wyjścia do różnych interpretacji literatury oraz rozmów o roli i wpływie literatury na życie.„Dobre książki” w poniedziałki i środy poleca Katarzyna Fortuna. Wtorkowa odsłona magazynu literackiego „Dobre książki”, którą poprowadzi Jolanta Drużyńska to spotkanie z historią globalną, ale też tą najbliższą, lokalną często najmniej znaną: historią sprzed wieków i tą, której bohaterowie  jeszcze żyją. W programie pojawią się autorzy historycznych bestsellerów, książek popularnonaukowych, publikacji prowokujących dyskusje, także autorzy powieści osadzonych w historycznych realiach. Nie zabraknie publikacji przygotowywanych przez specjalistów w zaciszach uniwersyteckich gabinetów i tych tworzonych przez pasjonatów minionych dziejów. W czwartkowym wydaniu "Dobrych książek" na spotkanie zaprasza Anna Łoś. Sięgać będziemy do książek nie zawsze obecnych w szerokim obiegu czytelniczym. Mówi się o nich często, że są trudne i wymagające, pisane językiem zarezerwowanym dla wąsko pojętych specjalistów. Jednak książki z pogranicza filozofii, teologii, szeroko pojętej duchowości są pasjonujące. Wymagają namysłu, ale potrafią zmienić nasze codzienne postrzeganie świata. Gośćmi programu będą ich autorzy, tłumacze, ale to przede wszystkim Państwa zapraszamy, by odkrywać i poznawać "nowe światy" i szukać własnych dróg. W piątki czeka nas ciekawość i nieumiarkowanie w czytaniu. Literatura to różnorodność: twórców, form, gatunków, tematów. Każda szuflada kryje w sobie coś godnego odkrycia i polecenia. Z zawziętością wsłuchujemy się w nowe pokolenie twórczyń i twórców: obecnie nagradzanych, często spoza głównego nurtu, ale wciąż ciekawych. Z autorkami i autorami, osobami reprezentującymi środowisko wydawnicze rozmawia Georgina Gryboś. Spotykamy się w każdy piątek i wybrane środy.

Radio: Radio Kraków Kultura

Kategorie: Arts

Słuchaj najnowszego odcinka:

Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową " Kobietą w Watykanie ", która od dwudziestu lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zabiera nas na wyjątkowy spacer. Jej Rzym jest niezwykły, niesztampowy i nieoczywisty. Spotkania z ludźmi i murami, które opowiadają swoje historie. Trzeba tylko nadstawić ucha! Na rozmowę z autorką zaprasza Anna Łoś.

Poprzedni odcinek

 • 290 - Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta 
  Thu, 30 Nov 2023
 • 289 - Makabreski | Michał Rusinek i Sebastian Kudas 
  Wed, 29 Nov 2023
 • 288 - „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa. Od Reimarusa do Ratzingera/Benedykta XVI” autorstwa księdza Eligiusza Piotrowskiego 
  Tue, 28 Nov 2023
 • 287 - Premiera książki Tadeusza Kwiatkowskiego „Ważne, nieważne. Dziennik tom II 1974-1998” 
  Mon, 27 Nov 2023
 • 286 - Wzbogacanie języka, wypełnianie luk | Rozmowa z Jakubem Kornhauserem 
  Fri, 24 Nov 2023
Pokaż więcej odcinków

Więcej polskich podcastów z gatunku: arts

Więcej międzynarodowych podcastów z gatunku arts

Inne podcasty z Radio Kraków Kultura

Wybierz gatunek podcastu